Category Archives: Eastern Turkestan

Uyghur News (Tuesday, Dec. 3, 2019)

Most links listed below can also be found at: http://uyghuremergency.org/

[*] US House passes Uyghur Act calling for tough sanctions on Beijing over Xinjiang camps
https://www.cnn.com/2019/12/03/politics/us-xinjiang-bill-trump-intl-hnk/index.html

[*] U.S. House Passes Xinjiang Bill, Prompting Threat From China
https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-12-03/u-s-house-ramps-up-china-tensions-with-uighur-human-rights-bill

[*] Prominent Uyghur Activist Dies Days After Release From Xinjiang Internment Camp
https://www.rfa.org/english/news/uyghur/death-12032019143134.html

[*] US Passes Uyghur Bill Demanding Sanctions Over Human Rights Abuses in Xinjiang Camps
https://www.theepochtimes.com/us-passes-uyghur-bill-demanding-sanctions-over-human-rights-abuses-in-xinjiang-camps_3164334.html

[*] China Must Answer for Cultural Genocide in Court
https://foreignpolicy.com/2019/12/03/uighurs-xinjiang-china-cultural-genocide-international-criminal-court/

[*] China is using DNA samples to try to re-create the faces of Uighurs
https://www.technologyreview.com/f/614802/china-is-using-dna-samples-to-try-to-recreate-the-faces-of-uighurs/

[*] Anger in China as US House passes Uighur crackdown bill
https://www.aljazeera.com/news/2019/12/courts-china-anger-house-passes-uighur-crackdown-bill-191204011217627.html

[*] Trump comments, Uighur bill hurt prospects of U.S.-China deal
https://www.reuters.com/article/us-usa-china-xinjiang/u-s-house-debates-uighur-bill-demanding-sanctions-on-senior-chinese-officials-idUSKBN1Y72P6?il=0

[*] Uighur bill hurts chances of US-China deal
https://www.canberratimes.com.au/story/6525182/uighur-bill-hurts-chances-of-us-china-deal/?cs=14232

Abdurehim Gheni Uyghur: Why do I protest against China’s regime persistently?

Why do I protest against China’s regime persistently at Amsterdam dam square ?

I have lost contact with all my family members in East Turkestan (so called Xinjiang) since 23rd May, 2017. I don’t know if they are alive, dead or in concentration camps or in prison. Although, I have tried by different means, I haven’t been able to reach them. Since 2014, China’s government have built up concentration camps in East Turkestan and locked up more than 3 million Uyghur and other Turkic nationals, these people have been being subjected to inhuman torture, humiliation, and death and becoming source of live organ trade. If I was in East Turkestan, I would be sent to one of these concentration camps, tortured, used for organ trade, even already died. I would be deprived of every basic human rights. God saved me from that. So that, to fulfill my obligation and duty to save my nation, I have protested against China’s regime on every weekend since 23rd, June, 2018 at Amsterdam dam square and become the voice of voiceless people and try to fulfill my duty.

Uyghur News (Sunday, Dec. 1, 2019)

Most links listed below can also be found at: http://uyghuremergency.org/

[*] The China Cables: Disrupting Beijing’s Xinjiang narrative
https://www.aljazeera.com/programmes/listeningpost/2019/11/china-cables-disrupting-beijing-xinjiang-narrative-191129215335412.html

[*] China is harassing journalists reporting on Uighurs. They cannot be stifled.
https://www.washingtonpost.com/opinions/global-opinions/china-is-harassing-journalists-reporting-on-uighurs-they-cannot-be-stifled/2019/12/01/18ada52c-1148-11ea-b0fc-62cc38411ebb_story.html

[*] US: China Targets Uighur Mosques to Eradicate Minority’s Faith
https://www.voanews.com/extremism-watch/us-china-targets-uighur-mosques-eradicate-minoritys-faith

[*] Uyghur petition aimed at Massey
https://www.scoop.co.nz/stories/ED1912/S00004/uyghur-petition-aimed-at-massey.htm

Uyghur News (Friday, Nov. 29, 2019)

Most links listed below can also be found at: http://uyghuremergency.org/

[*] The West can’t ignore China’s Xinjiang atrocities
https://nypost.com/2019/11/29/the-west-cant-ignore-chinas-xinjiang-atrocities/

[*] Why many in China support Beijing’s policies in Xinjiang and Hong Kong
https://www.abc.net.au/news/2019-11-30/why-many-in-china-support-beijings-xinjiang-and-hongkong-policy/11749148

[*] Huawei providing surveillance tech to China’s Xinjiang authorities, report finds
https://www.theglobeandmail.com/world/article-huawei-providing-surveillance-tech-to-chinas-xinjiang-authorities/

[*] Opinion: The U.S. should boycott Beijing’s 2022 Winter Olympics
https://www.latimes.com/opinion/story/2019-11-29/boycott-beijing-2022-olympics-uighurs-camps

[*] China has ‘a lot of spies’ in Ireland, activists claim
https://www.irishtimes.com/news/world/asia-pacific/china-has-a-lot-of-spies-in-ireland-activists-claim-1.4097005

[*] The China Challenge Continues to Mount
https://nationalinterest.org/feature/china-challenge-continues-mount-100617

Doğu Türkistana giden bir moğul öğrencinin hatırası

Tercüme eden: Mesale Uygur toplullugu

Ben avrupada yüksek lisans yapan genç bir Moğol öğrenciyim. Bu yaz Doğu Türkistan’a gittiğimde orada Uygur arkadaşımın düğününe katıldım. Arkadaşımın abisi Urumçi şehrinde devlet memuru Uygur halkının bastırılması hakkında ondan bilgi aldım ve insanlığa karşı işlenen bu suçları uluslararası toplumla paylaşmak istiyorum.

1- 2016’da Chen Quango, Sincan Parti Sekreteri olarak göreve başladığı zaman, yaptığı ilk şey, Sincan’daki Müslüman azınlık nüfusu hakkında istatistikler yapmak olmuş. İstatistiklerden sonra, Uygur nüfusunun 20 milyonu üzerinde olduğu tespit edildikten sonra Hükümet, Özerk Bölgede Çin asıllı bürokratlarını toplayarak on beş yıl içinde Uygur halkının dörtte üçünü yok etmek için bir plan yapmalarını istemiştir. Chen Quango`nun bu isteğini bazı çinli bürokratlar aşırıya kaçmak olarak itiraz etmiştir. Fakat Chen Quango yetkililere sert bir tonla “Bu işi yapacak mısınız yoksa yapacak mısınız?” diye cevap vermiş ve ‘’Eğer yapmazsanız, sonuçlarına katlanırsınız ” diyerek Çinli bürokratları da tehdit etmiş ve böylece Uygur halkına yönelik sindirme, baskı ve yok etme politikasını şiddetle uygulamaya koymuştur. Bu toplantıya katılan bazı Çinli bürokratların Uygur arkadaşları vardı ve özelliklede bu bürokratlar sarhoş olduğunda Chen Quango’nun planını üzülerek ifade ediyorlardı.

2- İlk adım olarak hükümet, Özerk Bölgesel Politika ve Hukuk Bölümünün doğrudan gözetimi altında, Urumçi Ekonomik Kalkınma Bölgesi’nde Entegre Ortak İşlemler Platformu (IJOP) inşa etti. IJOP merkezi bir futbol sahasından büyüktü. Arkadaşımın kardeşi, IJOP sistemi azınlıklarla ilgili her türlü fişleme dokümanlarını bir puanlama sistemi ile depolandığını söyledi. Örneğin, eğer izleme sistemi bir kez camiye gittiğini gösterdiyse 10 puan; pasaport için başvuruda bulunursa 5 puan; Türkiye, Suudi Arabistan veya beş Orta Asya Ülkesinden birini ziyaret etmişse 10 puan; Batıda herhangi bir ülkeyi ziyaret etmişse 5 puan; eğer bir devlet memuru değilse 10 puan; Sincan’daki bir şehirden diğerine taşındıysa ve nüfus kaydını bir şehirden diğerine taşıdıysa 10 puan veriliyordu. Eğer IJOP sistemi, bir kişinin toplam puanı 15’in üzerinde olduğunu gösterdiyse tutuklanarak toplama kampına gönderiliyordu. Sonuç olarak, üç milyondan fazla insan rastgele tutuklandı. Öncelikle on binlerce aydın ve işçiyi tutukladılar, tüm mal varlığına el konuldu ve bunlar “istikrarın sağlanması” projeleri için doğrudan devlet hazinesine aktarıldı. Ders kitapları, tarihi Uygur romanları, hikayeleri ve Kur’an gibi dini kitapların da dahil olduğu tüm Uygurca kitapları, zehirli kitaplar ve kötü öğretici materyaller olarak etiketlendi ve imha edildi. Sadece birkaç gün içinde on binlerce Uygur aydın tutuklandı. Aydınların bir çoğu çoktan ölmüştür. çünkü acımasız işkenceye dayanamıyorlardı. Tutuklananlar arasında ünlü yazar Yalqun Rozi de var. Özerk Bölge Propaganda Dairesi’nden 35 yaşındaki genç Uygur memur 2017 yılının başlarında bir makale yayınladı ve kitlesel gözaltına alma konusundaki görüşlerini dile getirdi. Makaledede herhangi bir suçlunun etnik kökeninden dolayı tutuklandığını söyledi. Makalenin yayınlanmasından sonraki 30 dakika içinde, bütün ailesi ortadan kayboldu. Urumçi’deki insanlar için Güney Sincandaki akrabalarına telefon etmek bile onları IJOP sistemi için şüpheli kılacaktır. Bütün Uygur halkı şu an devlet terörizmi altında tehlike içinde yaşamını devam ettirmektedir.

3 – Çok sayıda insanı tutuklamak ve onlara işkence etmek için sıraya koymak, başka insanları toplama kampına göndermeye devam edebilmeleri için dini faaliyetlere katıldığını itiraf ettirmeye zorluyorlar. Sorgulama sırasında sorulan sorular arasında “Yurtdışında kiminle tanıştın? Komünist Partiye aykırı herhangi bir medya raporu gördün mü?” gibi sorular soruyor.

Sıradan insanlar acımasızca yapılan işkenceye karşı dayanacak fiziksel ve zihinsel güce sahip değiller ve sözde “suç delilleri”belgesini işkenceden kurtulmak için mecburi olarak imzalayacaklar. Eğer turist olarak herhangi bir ülkeye gitmişse, yurtdışında anti-komünist videolar izlediklerini, gösterilere katıldıklarını veya camilerde veya evlerde dini etkinliklere katıldıklarını mecburi itiraf edeceklerdir. ve ardından doğrudan gözaltı merkezlerinde veya toplama kamplarında mahkeme kurularak cezaya çarptırılıyor. 2016’dan bu yana yeni bir Ağ Bilgi Ofisi kuruldu (yetkili bir Çinli ve üyeler çin kuklası Uygur, Kazak, Çince ve İngilizce gibi birçok dil bilen etnik azınlık insanlar). Her zaman baskı ve gözetim altındalar. Her polis memurun günlük bir görevi vardır, görevi ise tutsakların suçlu olduğuna dair delil bulmaktır. Örneğin, Uygurlar tarafından kurulmuş izdinix, misranim gibi 10’dan fazla web sitesinin tüm üyelerine, herhangi bir suçtan suçlu bulunmasalar bile mahkum edildi. Sadece Uygur şarkılarını dinlemek ve Uygur dili filmlerini izlemek, ciddi bir milliyetçi duyarlılığa sahip olarak kabul ediliyor ve Çin kültürünü benimsemiyor olarak sayılıyor. Uygurlar, sadece suç olarak kabul edilen Uygur dilindeki web sitelerini taradıkları için mahkum ediliyor.

Örneğin, Çin’de izdinix web sitesinden yüzlerce kişi tutuklandı ve 96’sı, ABD’deki Dr. Erkin Sidick ile iletişim kurduklarından dolayı teröristlerle bağlantısı olduğu iddia edilerek mahkum edildi. Bingtuan (Üretim ve İnşaat Birliği) Komul Şehrindeki Entegre Han-Uygur Okulu Şehrinden 50’den fazla Uygur öğretmeni aynı zamanda, Eğitim Bürosu politikasından memnun olmadıkları ve bir kişi için dışarı çıktıkları için cezalandırıldılar. 2006’da ciddi milliyetçi bir duyguya sahip oldukları ve 2017’de Parti’nin politikasına uymadıkları için cezalandırıldılar. Kizilsu Kırgız Özerk Bölgesi’ndeki 1 Nolu Ortaokuldan 40’tan fazla öğretmen ve müdür, önceki yıllardan 200’den fazla mezun 2013 yılındaki “Başörtüsü Olayı” na katılmaları nedeniyle cezalandırıldı. (“Başörtüsü Olayı” “O sırada okulun başörtüsü takan bazı öğrencilerin okula girmesine izin vermemesi, lisedeki bazı kız ve erkek öğrenciler ile okul yönetimi arasında çatışma çıkmasına neden olmasıydı). 2018 yılında, Sincan Tıp Üniversitesi’ndeki bir Uygur kızı, çinli öğretmeni ile sözlü bir tartışma yaptı. Öğretmen daha sonra Üniversite yöneticilerini bu olay hakkında bilgilendirdi. Okul yöneticileri anında kızın koridorda dua ettiğini iddia ederek onu tutukladı,tutuklamak için uyduruk suçlama ile geldi. Tutuklanmasından bir gün önce, çinli öğretmeni ile bir sınıftaki tıp fakültesinin 20’den fazla öğrencisi de itiraz ettiş. bu öğrencilerin hepsi tutuklandı. Bu üç yıl içinde mahkum edilenlerin sayısı 500.000’i aştı ve yargılanacaklar. toplama kamplarındakiler hariç. Toplama kamplarının, gözaltı merkezlerinin ve hapishanelerin şartları, dünyanın en kötü hapishaneleriyle aynıdır. Bütün gün, bu insanlar baş aşağı pozisyonda oturmak zorunda olup hareket edemiyorlar ve hareket ettiklerinde işkence görüyorlar. Güneşi göremeyen ve hareket edemeyen, yüz binlerce insan zaten sebepsiz nedenlerle öldü. Çin medyasında bildirilen toplama kampı koşullarındaki beyaz kitabın hepsi sahte. Medya raporlarında gösterilen bu toplama kampı göstericileri aslında geçici olarak stajyerlerin rollerini oynayan topluluk hükümet görevlileri ve polis memurlarıydı. 2017 yılında toplama kamplarında ya da hapishanelerde ölen kişilerin aile üyelerine, sevdiklerinin kalp krizi nedeniyle öldüğünü bildirmiştir; ancak 2018’de ölenler için aileleri artık haberdar bile edilmedi.

Şimdi, her bir ilçenin yönetim sistemi farklıdır ve ilçe yöneticiler tarafından istedikleri şekilde yönetiliyor. Bazıları daha insancıl, ancak çoğu Müslüman Uygurlara terörist muamelesi yapıyor. Uygurlar arasındaki tüm aydınlar ve zengin insanlar tutuklandı ve çeşitli milletlerden nefret doruğa ulaştı!

4- Arkadaşım 2000 yılından bu yana, Kuzey Sincan’daki Uygurların işsizlik oranının çok yüksek olduğunu söyledi. Pek çok başarılı yetenekli Uygur Üniversite mezunu, çoğunlukla polis mesleği haricinde ideal iş bulamadı. İç politika öncelikli olarak çinlilere iş fırsatı sunuyor. Uzun yıllardır, Çinliler çoğu Sincan’da, özellikle Güney Sincan’da çalışmak istemiyordu. Hükümet, çinli üniversite çalışanlarına veya çinlilere yalnızca ilk / orta okul eğitimi alan Çinlilere sahte üniversite mezuniyet sertifikalarıyla ,onlara Güneydoğu Eyaletinin dört ilçesindeki anaokullarında ve ilk / orta okullarda öğretmenlik pozisyonları önerdi. Yerlilerin Çinlilere verilen özel muameleyi sorgulamalarına izin verilmedi. “Üç Bilgi Edinmeme” adlı bir politika var, yani maaş; mezun olduğu üniversite ve ana dal; memleket hakkında bilgi edinmek yada soru sormak yasak. Bu öğretmenlerin nitelikleri çok düşük olduğundan, etnik çatışmalara neden olması şaşırtıcı değildir. Yarkent’te birinci sınıf bir ilkokul öğretmeni sınıfındaki tüm Uygur kızlarına tecavüz etti ve çok ağır bir suç olayı bile yaşandı. Sonunda hükümet, zihinsel engelli belgesi vererek yargılanmadan onu serbest bıraktı. Bu kadar yıllarca süren baskıdan sonra Uygurların karşı gelmemesi için ne beklenir ?

5- Chen Quanguo gelmeden önce, Kuzey Sincan’da, bazı ilk / orta okullar hala iki dilli eğitim görüyordu. Güney Sincan’da iki dilli olanın yanı sıra Uygurca dil eğitimi bile vardı. Chen’in gelişinden bu yana, eğitimde iki yıl ileriye doğru büyük bir adım atıldı. Neredeyse tüm iki dilli ve Uygur dil eğitimleri sona erdi ve Çin dili eğitimi uygulandı. Sanji, Korla ve Karamay gibi bazı şehirler zaten yüzde 100 çin dili eğitimini benimsenmiştir. Urumçi’deki bazı okullarda iki dilli eğitimli öğrencilerin son yılı kaldı. Han dili eğitimi ilkokulda birinci sınıftan lisenin ikinci yılına kadar zorunlu hale geldi. Güney Sincan’da kalifiye olmayan kadrolara iki yıl önce Çin dil eğitimi almak şart koşuldu, bu da öğrencilerin çoğunun Uygur ve Çinceyi iyi öğrenememelerine neden oldu. böylece onları kaliteli eğitimden uzak tuttu. Bir Moğol olarak, merkezi hükümetin Sincan’a karşı böylesine baskıcı, yıkıcı ve sındırıcı politikasının er ya da geç onarılmaz bir hasara yol açacağını düşünüyorum. Xi Jinping ve Chen Quanguo gibi hükümetin başkanları bunun bedelini ödeyecek. Arkadaşımın erkek kardeşi Kashghar ziyaretinden sonra, yalnızca Kashghar eyaletinde bir milyondan fazla kişinin gözaltına alındığını söyledi. Neredeyse tüm çiftçiler ve küçük iş adamları toplama kamplarında acı çekiyorlardı. Uygur gençlerini köy sokaklarında bulmak neredeyse imkansız. Kamplarda olmayanlar sadece polis, bazı devlet işçileri ve etiketli öğrenciler. O bana fakir, kibar, masum çiftçilerin ne yaptığını anlatırken, gözyaşlarını tutamadı.

İngilizce: http://blog.freedomsherald.org/?p=2744
Japonca : http://blog.freedomsherald.org/?p=2754

Information about the work of Torchlight Uyghur Group:
https://www.facebook.com/torchuyghur/

http://blog.freedomsherald.org
http://freedomsherald.org/ET/unb/
Torchlight Uyghur Group’s petitions:
https://www.change.org/search?q=Torchlight Uyghur Group

The CCP Regime Has Ordered All of Local Governments in East Turkestan to Destroy the Evidences of All Concentration Camps

Torchlight Uyghur Group
December 1, 2019

Translator’s note: Shown in the attached photo is an order given by a local government in East Turkestan to its employees about the destroying all of the evidences related to the concentration camps under their control. It is an example about what the CCP regime is currently doing to cover up its serious crimes against the humanity by detaining and killing millions of innocent Uyghurs. We have translated the text in the photo into English.

Assignment for Confidential Material Clean-up

Everyone,

Please, within the next two days, clean out confidential materials (saved in your computers, cell phones, thumb disks, hard disks, cloud disks, internet communication tools such as QQ, WeChat records, books, printed files, etc.). The Confidential Affairs Office of our organization conducted an initial check-up yesterday and found out that even though the above-mentioned content had already been deleted from our office computer, it still did not pass for approval due to remains of QQ chat records. Please disband all the QQ and WeChat groups. As for those that can’t be disbanded, verify the group members and confirm their real names. Make sure that organizational names are not used for those groups. Please make sure to delete personal files. Letter of Commitment must be signed by next week. Thanks for the hard work!

Uyghur News (Thursday, Nov.28, 2019)

Most links listed below can also be found at: http://uyghuremergency.org/

[*] TikTok’s owner is helping China’s campaign of repressing in Xinjiang, report finds
https://news.google.com/articles/CAIiEA5OUFnZnW-cat7frnyNXlgqGAgEKg8IACoHCAowjtSUCjC30XQwn6G5AQ?hl=en-US&gl=US&ceid=US%3Aen

[*] The Guardian view on China, Hong Kong and Xinjiang: will the truth hurt?
https://www.theguardian.com/commentisfree/2019/nov/28/the-guardian-view-on-china-hong-kong-and-xinjiang-will-the-truth-hurt

[*] Western World Slams China for Abuses in Xinjiang
https://www.courthousenews.com/western-world-slams-china-for-abuses-in-xinjiang/

[*] US Teenager Vows to Continue to Advocate for Uighurs Despite Pressure
https://www.voanews.com/extremism-watch/us-teenager-vows-continue-advocate-uighurs-despite-pressure

[*] Uighur exile leader calls on Switzerland to curb China ties
https://www.swissinfo.ch/eng/uighur-exile-leader-calls-on-switzerland-to-curb-china-ties/45397286

Uyghur News (Wednesday, Nov. 27, 2019)

Most links listed below can also be found at: http://uyghuremergency.org/

[*] What the Chinese are doing to the Uighurs in Xinjiang could become a model for elsewhere
https://www.newstatesman.com/world/2019/11/what-chinese-are-doing-uighurs-xinjiang-could-become-model-elsewhere

[*] France calls on China to end mass detentions in Xinjiang
https://www.straitstimes.com/asia/east-asia/france-calls-on-china-to-end-mass-detentions-in-xinjiang

[*] TikTok and Huawei complicit in censorship and surveillance in Xinjiang, report claims
https://www.abc.net.au/news/2019-11-28/tiktok-huawei-surveillance-censorship-in-xinjiang-china-report/11745494

[*] The Uyghur Emergency
https://www.nationalreview.com/2019/11/the-uyghur-emergency/

[*] No excuse for silence on China’s camps for Uighurs: exiled leader
https://www.aljazeera.com/news/2019/11/excuse-silence-china-camps-uighurs-exiled-leader-191128011210301.html

[*] EVERYTHING YOU NEED TO KNOW ABOUT THE CAMPS IN CHINA, AS TOLD BY A TIKTOK BEAUTY TUTORIAL
http://www.mtv.com/news/3147409/uyghur-muslim-camps-china-tiktok-makeup-tutorial/

[*] This teen’s beauty tutorial is really a critique of China
https://www.cnn.com/videos/business/2019/11/27/tiktok-muslim-uyghur-viral-orig.cnn

Uyghur News (Tuesday, Nov. 26, 2019)

Most links listed below can also be found at: http://uyghuremergency.org/

[*] Huge leaks are exposing Xinjiang’s re-education camps. But don’t expect Beijing to back down
https://www.cnn.com/2019/11/26/asia/china-xinjiang-leaks-analysis-intl-hnk/index.html

[*] US teen’s TikTok video on Xinjiang goes viral
https://www.channelnewsasia.com/news/world/us-teen-s-tiktok-video-on-xinjiang-goes-viral-12130042

[*] US Secretary of State Mike Pompeo hammers China on Hong Kong and Xinjiang
https://www.scmp.com/news/china/diplomacy/article/3039487/us-secretary-state-hammers-china-hong-kong-and-xinjiang

[*] XINJIANG PAPERS THE MAN BEHIND THE DETENTION OF ONE MILLION MUSLIMS
https://macaudailytimes.com.mo/xinjiang-papers-the-man-behind-the-detention-of-one-million-muslims.html

[*] Pompeo: Leaks confirm China’s abuses in Xinjiang
https://www.reuters.com/video/watch/idP3y2?now=true

[*] U.S. Tech Companies Prop Up China’s Vast Surveillance Network
https://www.wsj.com/articles/u-s-tech-companies-prop-up-chinas-vast-surveillance-network-11574786846

[*] Hong Kong and Xinjiang show what Xi Jinping wants to do to the whole world
https://www.washingtonexaminer.com/opinion/editorials/hong-kong-and-xinjiang-show-what-xi-jinping-wants-to-do-to-the-whole-world

[*] China’s Uighur Crackdown Shows Fear and Insecurity
https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2019-11-26/china-s-uighur-crackdown-shows-fear-and-insecurity

[*] MORE UYGHUR HORROR Harvesting Hundreds of Thousands of Organs from Mass Murder
https://bylinetimes.com/2019/11/26/more-uyghur-horror-harvesting-hundreds-of-thousands-of-organs-from-mass-murder/

[*] Zhu Hailun, the man behind China’s Uighur prison camps
https://www.france24.com/en/20191126-zhu-hailun-the-man-behind-china-s-uighur-prison-camps

[*] Devastating leaks have deprived China of its main strategy to deflect mounting evidence of its mass oppression of Uighur Muslims
https://www.businessinsider.com/china-uighurs-leaked-govt-cables-cant-deny-2019-11

[*] Manga depicting Uighur woman’s survival after torture goes viral
https://www.sbs.com.au/news/manga-depicting-uighur-woman-s-survival-after-torture-goes-viral

[*] Top Muslim Group Calls For U.S. Boycott Of 2022 Winter Olympics In Beijing
https://www.huffpost.com/entry/emgage-olympic-boycott-protest-china-uighur-treatment_n_5ddc8a78e4b0d50f3295852a

Uyghur News (Monday, Nov. 25, 2019)

Most links listed below can also be found at: http://uyghuremergency.org/

[*] Operating manual for Xinjiang’s massive re-education camps allegedly revealed in leaked Chinese documents
https://www.cnn.com/2019/11/25/asia/xinjiang-china-documents-icij-intl-hnk/index.html

[*] UK calls for UN access to Chinese detention camps in Xinjiang
https://www.theguardian.com/world/2019/nov/25/uk-calls-for-un-access-chinese-detention-camps-xinjiang

[*] What Xi Jinping Learned—And Didn’t Learn—From His Father About Xinjiang
https://thediplomat.com/2019/11/what-xi-jinping-learned-and-didnt-learn-from-his-father-about-xinjiang/

[*] Watch: China Cables Exposes Chilling Details of Mass Detention in Xinjiang
https://www.icij.org/investigations/china-cables/watch-china-cables-exposes-chilling-details-of-mass-detention-in-xinjiang/

[*] Xi must be dismayed: Chinese leader fighting fires on all fronts
https://news.google.com/articles/CAIiELcEzTSsuOobZFPJvgLWkZwqGAgEKg8IACoHCAowjtSUCjC30XQwzqe5AQ?hl=en-US&gl=US&ceid=US%3Aen

[*] The man behind China’s detention of 1 million Muslims
https://nypost.com/2019/11/25/the-man-behind-chinas-detention-of-1-million-muslims/

[*] New leak reveals plight of inmates in Xinjiang camps
https://www.tribuneindia.com/news/world/new-leak-reveals-plight-of-inmates-in-xinjiang-camps/866058.html

[*] Newly Leaked Official Chinese Documents Include Operating Manual For Xinjiang Internment Camps
https://www.rfa.org/english/news/uyghur/document-11252019164702.html

[*] Meet Abduweli Ayup, the host of the @AsiaLangsOnline Twitter account for Nov 26 – Dec 2, 2019
https://rising.globalvoices.org/blog/2019/11/25/meet-abduweli-ayup-the-host-of-the-asialangsonline-twitter-account-for-nov-26-dec-2-2019/

[*] Operating manual for China’s detention camps allegedly leaked
https://www.cnn.com/videos/world/2019/11/25/xinjiang-camps-china-leak-uyghurs-detention-centers-beijing-icij-intl-ldn-vpx.cnn

[*] ‘What has happened to me’: manga depicting Uighur torture hits 2.5m views
https://www.theguardian.com/world/2019/nov/26/what-has-happened-to-me-manga-depicting-uighur-torture-hits-25m-views

[*] Xi Jinping has had a highly embarrassing week that undermined China’s power in the world. Here’s why he probably doesn’t care.
https://www.businessinsider.com/china-uighur-hong-kong-bill-tuvalu-embarrassed-but-wont-change-2019-11

[*] Concerns grow over China’s treatment of Uighurs | The China Cables
https://www.cbc.ca/player/play/1648927811890